Mestská veža - Trnava

Mestská veža v Trnave je jednou z najdôležitejších renesančných pamiatok mesta. Má štvorcový pôdorys v tvare masívneho hranola s ôsmimi nadzemnými podlažiami a celkovou výšku 57 metrov. Vyhliadková ochodza je vo výške asi 29 metrov. Nárožia a najvyššie podlažie sú zdobené diamantovým sgrafitom, na juhovýchodnej strane sú slnečné hodiny. Na výklenku nad vchodom je kruhový reliéf so symbolikou Krista.

Dejiny stavby začínajú dňa 28. júla 1574, keď sa mešťan a murársky majster Jakub zaviazal pred richtárom Jurajom Schleglom, že vežu ktorú začne stavať aj dokončí. V rokoch 1666 a 1683 pri veľkých požiaroch zostala veža bez strechy, avšak murivo sa zachovalo.

Na vrchole veže bol pôvodne mesiac s hviezdou. Tento symbol vystriedala socha Immaculaty niekedy medzi rokmi 1739 - 1742, tú však strhol víchor a na jej miesto sa 8. septembra 1791 dostala nová pozlátená medená socha v životnej veľkosti.Jej zvláštnosťou je, že má tvár s predu i zo zadu. Je to kvôli obave mešťanov, že Panna Mária bude bdieť len nad tou stranou, ktorej bude otočená tvárou a tým ostatným sa otočí chrbtom. Neskôr, v roku 1997 boli v útrobách tejto sochy nájdené dokumenty z 30 rokov minulého storočia. Tieto boli následne vyňaté a uložené v okresnom archíve.Nahradili ich aktuálnymi dokumentmi ako odkaz pre budúce generácie. Posledná rekonštrukcia fasády veže v r. 2004 jej vrátila pôvodný renesančný vzhľad.

V roku 1729 umiestnili na piate poschodie hodinový stroj z dielne Franza Langera odbíjajúci aj štvrťhodiny. Tri sto kilogramové závažia visia na 30 metrov dlhom lane a spúšťajú sa v priestore zaskleného hranola siahajúceho do tretieho poschodia. O hodinový stroj sa už niekoľko generácií stará hodinársky rod Nemčekovcov. Napriek úctyhodnému veku má hodinový stroj odchýlku len 30 sekúnd za 24 hodín.

V 1818 bol vytvorený nový vchod do veže nad ktorých bolo sgrafito Krista s nápisom Nisi dominus custodierit civitatem, frustra vigilat, gui custodit eam (Ak pán nebude ochraňovať mesto, darmo bude bdieť ten, kto ho ochraňuje).

V rokoch 1938 - 1941 vežu rekonštruuje firma Pittel a Brausvetter pri ktorej boli sgrafitá prekryté omietkou a socha bola znovu pozlátená v dielni Petra Michaletza.

Ostatná rekonštrukcia prebehla v rokoch 1997 - 1998. Nachádza sa tu informačné stredisko a v útrobách veže je expozícia približujúca históriu mesta.